بزرگراه شمالی کرج

این پروژه به طول ۱۹ کیلومتر از مناطق شمالی کلانشهر کرج عبور می کند و شامل ۱۱ تقاطع غیرهمسطح و ۲۲ عرشه پل است و نقطه عطفی برای محور شرق به غرب کشور می باشد، به نحوی که با اجرای آن ۵۰ درصد از ترافیک اتوبان تهران - کرج کاسته می شود.

شهر کرج با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و هشتصد هزار نفر و رشد جمعیت متوسط سالانه ۳ درصد در سال های اخیر، یکی از کلانشهرهای مجاور تهران محسوب می گردد که علاوه بر پتانسیل بالا برای جمعیت پذیری، بیشترین تعامل را از نظر حمل و نقل با شهر تهران دارد که از ویژگی های خاص این کلانشهر به حساب می آید.
با تکیه بر مبانی مهندسی و برنامه ریزی حمل و نقل و با توجه به مبانی حاکم بر مدل های جاذبه که از مدل های معتبر برای برآورد میزان تولید و جذب سفرهای شهری می باشد، جمعیت و فاصله این دو کلانشهر، نشان از پتانسیل بسیار بالا در تولید و جذب سفرهای سواره روزانه بین این دو جرم جمعیتی دارد و این موضوع که آزادراه تهران - کرج از میان تمام دروازه های ورودی - خروجی شهر تهران، دارای بیشترین حجم وسایل نقلیه سوار است، گواهی بر این مدعاست.
مطالعات نشان می دهد که ۲۳ درصد از حجم کل ترافیک دروازه های ۱۴ گانه ورودی- خروجی کلانشهر تهران در ساعت اوج صبح با مقداری برابر با ۱۴۳۷۲ وسیله نقلیه معادل سواری در سال ۱۳۹۲ به آزادراه تهران - کرج اختصاص داشته است. بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در سالنامه آماری سال ۱۳۹۲، استان البرز در میان ۳۱ استان کشور، تنها استانی است که سهم سفرهای برون استانی آن ۱۰۰ درصد است و این موضوع نشان از نقش عبوری این استان و اهمیت تقویت راه های مواصلاتی آن دارد.
همچنین متوسط نفر- کیلومتر جا به جا شده در استان البرز، دومین رتبه را در میان استان های کشور به خود اختصاص داده است. این میزان بیش از دو برابر میزان متوسط این شاخص در استان های کل کشور است. لازم به ذکر است که بیشترین میزان مسافر در انواع وسیله نقلیه عمومی مسافری نیز به استان البرز اختصاص داشته که تقریباً دو برابر میزان متوسط در کل کشور می باشد.
بر اساس موارد گفته شده و با توجه به منافع اجرای این طرح برای شهروندان تهران و کرج، مدیریت شهری کرج بر آن شد تا نسبت به اجرای پروژه بزرگراه شمالی کرج، اقدام نماید.
در این راستا، پس از برگزاری مناقصه برای تعیین مشارکت در تامین مالی، طراحی، تدارک و ساخت پروژه (EPCF)، شرکت سرمایه گذاری شهرآتیه، به عنوان بازوی بانک شهر در حوزه عمران و توسعه شهری، عهده دار تامین مالی این پروژه عظیم گردید.
این پروژه به طول ۱۹ کیلومتر از مناطق شمالی کلانشهر کرج عبور می کند و شامل ۱۱ تقاطع غیرهمسطح و ۲۲ عرشه پل است و نقطه عطفی برای محور شرق به غرب کشور می باشد، به نحوی که با اجرای آن ۵۰ درصد از ترافیک اتوبان تهران - کرج کاسته می شود. در روند اجرای ابر پروژه بزرگراه شمالی، نقشه برداری های دقیقی از سوی شهرداری کرج و پیمانکار پروژه صورت گرفته است تا از این طریق علاوه بر تسریع در زمان بهره برداری، شاهد افزایش کیفیت پروژه و کمترین میزان درگیری با معارضات دولتی و شخصی باشیم.
کاهش ترافیک و آلودگی هوا مهمترین و اساسی ترین دستاورد بهره برداری از بزرگراه شمالی می باشد. شرکت سرمایه گذاری شهرآتیه تمام تلاش خود را برای تامین بهنگام نقدینگی این پروژه و ارتقای رفاه شهروندان تهرانی و کرجی به کار خواهد بست.