پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸
تاریخچه
 تاریخچه
سال 1387، موسسه مالی و اعتباری شهر با مجوز بانک مرکزی و با سهامداری شهرداری‌های تهران و سایر کلانشهرهای کشور، با سرمایه ای معادل یک هزار و پانصد میلیارد ریال تاسیس و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد و بدین ترتیب شهرداری ها، چهره ‌نوینی را به خود گرفتند. تأمین نیاز شهرداری ها به اعتبارات کلان، تأمین نقدینگی و سرمایه و پوشش هزینه‎ها و مخارج شهر در راستای تحقق توسعه شهری و تجربه خودکفایی انگیزه‌ای اصلی برای برداشتن این گام بزرگ بود.
از سوی دیگر تأثیر و کارآمدی این موسسه برحوزه عملکرد شهرداری‌ها و نیاز روزافزون به آسان شدن و بهره‌برداری از سایر ظرفیت‌ها و خدمات مالی و اعتباری و گسترش دایره مشتریان داخلی و خارجی همزمان با پیگیری‌های فراوان مدیران ارشد شهرداری تهران و کلانشهرها و افزایش سرمایه توسط سهام‌داران تا سقف دو هزار میلیارد ریال، موجب شد بانک شهر در تاریخ 1386/11/21 فعالیت خود را به عنوان یک بانک مستقل رسماً آغاز کند.
در ادامه نیز سرمایه این بانک در سال 1389 به رقم چهار هزار میلیارد ریال افزایش یافت که این رقم تا سال 1392 تداوم داشت. سپس در تیرماه سال 1393 رقم سرمایه بانک شهر به عدد هفت هزار و نهصد میلیارد ریال افزایش پیدا کرد و در دی ماه سال 1394 به رقم پانزده هزار و پانصدو هفتاد و سه میلیارد ریال رسید.
در این میان شركت سرمايه گذاري شهرآتیه (سهامي خاص) که در تاريخ 1386/11/16 تحت شماره 314780 در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي تهران به نام شرکت سرمایه گذاری فجر شمس آتیه (سهامی خاص) به ثبت رسيده بود، براساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1389/02/07 به شرکت سرمایه ­گذاری شهرآتیه (سهامی خاص) تغییر نام داده و به عنوان بازوی تخصصی بانک شهر در حوزه پروژه های عمران و توسعه شهری، به فعالیت خود ادامه داد.
این شرکت علی رغم عمر نسبتاً کوتاه خود نسبت به سایر شرکت های فعال در زمینه صنعت ساخت و ساز و املاک و مستغلات، به اجرای پروژه های عظیمی در حوزه عمران و توسعه شهری پرداخته است و اکنون با گذشت کمتر از 10 سال از عمر فعالیت، بیش از 120 پروژه با ارزش مالی 25 هزار میلیارد تومان اجرا نموده است. در سال 1395، نزدیک 12 هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه هایی چون توسعه حمل و نقل ریلی، احداث پروژه های عظیم اداری، تجاری، فرهنگی و چندمنظوره، ساخت راه ها و تقاطع ها، ابنیه خدمات شهری و سازه های شهری، راه اندازی و استقرار سیستم های ترافیکی، تامین تجهیزات و ماشین آلات راه سازی و خدمات شهری، تامین ناوگان حمل و نقل شهری و ... در حال اجرا می باشد. 
پروژه های عظیمی نظیر خط 6 و 7 متروی تهران، از جمله پروژه های اصلی شرکت در سال 95 بوده و نقطه عطفی در فعالیت های شرکت طی این سال ها به شمار می رود که با سرعت تحسین بر انگیز در حال پیشرفت می باشد.
همچنین پروژه هایی چون خط 2 متروی اصفهان، خط 2 متروی شیراز، میدان آذربایجان تبریز، مجتمع چندمنظوره آیسان تبریز، مجتمع چندمنظوره آفرینش شیراز، مرکز خرید تیراژه 2 تهران، مجتمع فرانمای ایران (تهران)، مجتمع چندمنظوره هرمزگان شیراز، بزرگراه شمالی کرج، بنکداری مواد غذایی تهران و شهر خودروی تهران، تنها برخی از پروژه های بزرگ انجام شده و در حال اجرای شهرآتیه طی 3 سال اخیر می باشند. 
روند رشد پروژه های شرکت در طی این سال ها به گونه ای بوده است که شرکت در ابتدای تاسیس کمتر از 10 نفر منابع انسانی داشت و اکنون خانواده شهرآتیه بیش از 100 سرمایه انسانی گرانبها در سراسر کشور دارد و با اتکاء به تخصص و تجربه این سرمایه گرانبها، به مدیریت و اجرای پروژه ها می پردازد.