چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸
مترو خط 6
 پیام مدیر عامل
بی شک توسعه شهری مهم ترین آرمان دست اندرکاران مدیریت شهری در کشور است و تاکنون شاهد تلاش های ارزشمندی از جانب شهرداری های کشور در این راستا بوده ایم. بانک شهر نیز در سال 1387 با مجوز بانک مرکزی و با سهام‌داری شهرداری‌های تهران و سایر کلانشهرهای کشورتاسیس شد و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد و بدین ترتیب شهرداری ها، چهره ‌نوینی به خود گرفتند. تأمین نیاز شهرداری ها به اعتبارات کلان، تأمین نقدینگی و سرمایه و پوشش هزینه‎ها و مخارج شهر در راستای تحقق توسعه شهری و تجربه خودکفایی، انگیزه‌ای اصلی برای برداشتن این گام بزرگ بود.
‌اما آنچه فعالیت های بانک شهر در این زمینه را از فعالیت های دیگر متمایز می سازد، تلاش برای ایجاد مطلوبیت برای شهروندان جامعه امروز، ضمن حفظ منابع فعلی و جلوگیری از نامطلوبی در سایر حوزه ها و در عین حال، افزایش مطلوبیت و رفاه آیندگان است.
به عبارت دیگر چنانچه توسعه پایدار سرلوحه فعالیتهای توسعه ای نهادهای فعال در زمینه توسعه شهری نباشد، معضلات شهری نظیر ترافیک و آلودگی هوا، نه با دید سیستمی و جامع، که با حرکت دادن مشکلات از یک نقطه به نقطه ای دیگر و به صورت ظاهری و نه بطنی، به طور مقطعی حل خواهند شد.
بنابرین اصلی ترین وجه تمایز بانک شهر با سایر بانک ها و نهادهای مالی کشور این است که اگرچه دغدغه اصلی تمامی بانکها سودآوری و افزایش ثروت سهامداران است، اما بانک شهر علاوه بر تلاش در جهت ارزش افزایی برای مالکان و سهامداران خود که عمدتاً شهرداری های کلان شهرهای کشور هستند، افزایش رفاه عموم مردم جامعه و حتی نسل های آتی را به عنوان مسئولیت اجتماعی، در راس اهداف خود قرار داده است و در این راستا از هیچ کوششی فروگذار نمی کند.
در این بین نیاز به وجود یک شرکت تخصصی در حوزه مدیریت پروژه های عمران و توسعه شهری، با بهره گیری از ظرفیت های مالی و ارتباطی بانک و با هدف پر کردن خلاء موجود در زمینه مدیریت کلان و سیستمی این پروژه ها با دید توسعه پایدار شهری، فلسفه ای شد برای ایجاد شرکت سرمایه گذاری شهرآتیه به عنوان توسعه دهنده کلان (Master Developer) پروژه های عمران و توسعه شهری در کشور و بازوی تخصصی بانک شهر در این زمینه.
در مقایسه با بسیاری از شرکت های فعال کشور در زمینه صنعت ساخت و ساز که عمر برخی از آنها به چند دهه نیز می رسد، شرکت سرمایه گذاری شهرآتیه با قدمت کمتر از ده سال، اکنون به یکی از اصلی ترین بازیگران حوزه عمران و توسعه شهری در کشور تبدیل شده است. اجرای بیش از 25 هزار میلیارد تومان پروژه در این حوزه طی کمتر از یک دهه و در شرایطی که طی چند سال اخیر صنعت ساختمان از رکود بی سابقه ای برخوردار بوده است، به خوبی موید نقش و جایگاه بی بدیل شهرآتیه، در عمران و آبادانی کشور است. شهرآتیه اکنون با در دست داشتن نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه های کلیدی نظیر توسعه حمل و نقل ریلی، احداث پروژه های عظیم اداری، تجاری و چندمنظوره، ساخت ابنیه خدمات شهری، ساخت سازه های شهری و تقاطع ها و راه ها، عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های عمرانی کشور را به خود اختصاص داده است.
یکی از وجوه تمایز شهرآتیه، ارائه زنجیره به هم پیوسته و کامل از خدمات فنی مهندسی، بازرگانی و تامین و ساخت در کنار تامین مالی پروژه ها در ابعاد کلان است. در حقیقت مدل کسب و کار شهرآتیه، مبتنی بر EPCF است و با با قطعیت می توان گفت که هیچ کدام از شرکت های فعال کشور در این حوزه، توان ارائه این گستره از خدمات خصوصاً در بحث تامین مالی که دغدغه اول تمام پروژه های عمرانی کشور است را ندارند. شهرآتیه با در دست داشتن ارتباط قوی با شهرداری های سراسر کشور ازیک سو، با بهره مندی از شبکه گسترده مشاوران و پیمانکاران متخصص داخلی و خارجی از سوی دیگر و با برخورداری از پشتوانه مالی، اعتباری و خوشنامی بانک شهر، به مرکز ثقل اجرای پروژه های عمران و توسعه شهری در کشور تبدیل شده است. همچنین در یک سال اخیر، با توجه به شرایط پسابرجام در کشور، شهرآتیه یکی از نخستین شرکت های ایرانی بوده است که اقدام به برقراری روابط موثر بین المللی به منظور تامین مالی پروژه های عمرانی کشور نموده است و اکنون در حال جذب سرمایه خارجی در این حوزه است.
آرمان شهرآتیه را می توان از نام آن دریافت کرد. شهرآتیه، به دنبال آتیه درخشان برای شهرهای ایران است و در این مسیر از ارائه هیچ خدمتی برای آبادانی و سربلندی ایران عزیزمان دریغ نخواهد کرد. چشم انداز ما این است که در کمتر از 10 سال، برترین شرکت در خاورمیانه در حوزه عمران و توسعه شهری، باشیم. امید است که با اتکال به خداوند متعال، در این مسیر خطیر، به موفقیت نایل گردیم و تاج آبادانی و پیشرفت را بر سر ایران اسلامیمان نهیم.